Laikas į mokyklą, arba patarimai būsimų pirmokų tėveliams

Sveiki! Jei lankotės čia pirmą kartą, galbūt norite užsiprenumeruoti tinklaraščio RSS srautą ar naujienas elektroniniu paštu? Smagaus pasiskaitymo!

Mums rašo viešnia, pradinių klasių mokytoja - metodininkė Jūratė - Bronė Dabkevičienė:

Kai iškrenta pirmieji dantukai, kai nusibosta miegoti pietų miego ir eiti į darželį, metas į mokyklą. Jau dabar reikia vaikus nuteikti, kad rudenį jie eis ne į mokyklą, o mokytis. Taip kaip tėveliai eina ne į darbą, o dirbti.

Mokymasis – labai rimta ir atsakinga veikla, už kurios sėkmę bus atsakingas jis pats. Tai rimtas įpareigojimas vaikui. Jį turi lydėti tėvų palaikymas ir pasitikėjimas, kad „jis pajėgs ir sugebės“. Tikėkite savo vaiku ir mylėkite jį tokį, koks yra, o ne tokį, koks jums patiktų. Vis artėja Rugsėjo 1-osios šventė. Sėkminga pirmoko adaptacija mokykloje didele dalimi priklauso nuo to, kaip vaikas paruošiamas ir nuteikiamas šeimoje. Būtina kalbėtis su vaiku apie tai, kas jo laukia. Vaikas turi žinoti, kad 35 minutes reikės būti susikaupusiam, teks klausytis ir išgirsti. Šie patarimai turėtų palengvinti būsimųjų mokinukų prisitaikymą prie naujos aplinkos, padėti lengviau ir sparčiau atlikti įvairias užduotis. Siūlyčiau būsimų pirmokų tėvams tokią atmintinę:

 • Mokykite vaiką patį apsirengti (šio įgūdžio prireiks po kūno kultūros pamokų).

 • Pratinkite vaiką užbaigti pradėtą darbą bei kruopščiai jį atlikti.

 • Skatinkite susitvarkyti savo darbo vietą (pasibaigus vienai pamokai reikės greitai pasiruošti kitai).

 • Pratinkite vaiką, kad išklausytų kalbantį žmogų (tai padės įsiklausyti į mokytojos aiškinimą bei skelbiamą užduotį).

 • Tegu mokosi netrukdyti savo sesutei, broliukui, tėveliams (klasės suole sėdės ne vienas, o su klasės draugu).

 • Mokykite vaiką orientuotis erdvėje (kairė, dešinė, kairės pusės apačia, viršus ir pan.). Taip bus lengviau orientuotis sąsiuvinyje ir vadovėlyje.

 • Kelionių, išvykų metu pastebėkite įvairius užrašus, tarkite raides, skiemenis, žodžius.

 • Skaičiuokite (kiek vaikas mato medžių, namų, mašinų....), lyginkite ko daugiau, ko mažiau.

 • Pratinkite skirti kairę ir dešinę puses (vaikai dažnai painioja rankas, nežino į kurią pusę suktis).

 • Klausinėkite vaikų “kodėl?“, jie tegu atsako „todėl“. Prašykite atsakinėti pilnais sakiniais (tai padės rašant rašto darbus).

 • Mokykite naudotis žirklėmis, nes jų pamokose reikės dažnai.

 • Mokykite dirbti su popieriumi. Parodykite, kad norimą figūrą galima iškirpti ir lapo krašte, ne tik viduryje.

 • Skatinkite vaikus kurti pasakojimus, juos iliustruoti piešiniais. Mokykite deklamuoti eilėraščius išraiškingai, aiškiai, neskubant.

 • Leiskite vaikui pasidžiaugti naująja kuprine, rašymo priemonėmis bei kitais mokyklai skirtais daiktais. Tegu mokosi juos susidėti ir vėl išimti iš kuprinės. Taip rugsėjo mėnesį vaikas galės skirti didesnį dėmesį kitiems dalykams.

 • Įpratinkite vaiką saugiau elgtis gatvėje, parodykite saugiausią kelią į mokyklą.

 • Piešiant leiskite naudotis liniuote (mokykloje reikės braižyti atkarpas, apibrėžti įvairius daiktus, juos iškirpti).

Būsimam pirmokui nereikia mokėti skaityti. Tačiau jei pats vaikas nori mokytis skaityti, jokiu būdu neslopinkite jo smalsumo. Jeigu vaikas ateina į mokyklą mokėdamas skaityti, jam skiriamos nesudėtingos užduotys, kol jo bendraamžiai mokosi skiemenuoti. Svarbu, kad nesusidarytų įspūdis, jog skaitančiajam jau mokytis nereikia. Jei vaikas nerodo noro skaityti, jo versti negalima. Šį norą galima sužadinti žaidimu. Pvz.: „ Šiandien skaitysim knygutę. Kokios tu norėtum? Surask. Kokia raide prasideda pavadinimas?“ ir t.t.

Dažniausiai vaikai į mokyklą ateina jau mokėdami parašyti savo vardą. Blogai, kai mažyliai išmoksta netaisyklingai laikyti parkerį ar netinkamai rašyti raides. Tokius reikia iš naujo mokyti. Jeigu vaikas kairiarankis, netrukdykime jam dirbti kaire renka. Noriu atkreipti tėvų dėmesį, jog yra ir parkerių kairiarankiams.

Daugelis tėvų, tęsdami seną tradiciją, nuteikia vaiką, kad mokykloje bus „rašomi pažymiai“. Ir neretai perspėja : „Gerai mokykis, gauk vien gerus pažymius“. Vaikas ateina į mokyklą ir išgirsta, kad pažymiai pradinėse klasėse nebus rašomi, kad pasiekimai bus vertinami žodžiu (komentarais), įrašais sąsiuviniuose, kad mokinys apie juos sužinos iš mokytojo tiesiogiai. Jam bus paaiškinta, kas gerai sekasi, o kur dar reikia padirbėti papildomai, ką jis jau sugeba, o ko dar reikėtų pasimokyti. Todėl tėvams teks priprasti prie šios naujovės.

Primenu tėvams, kad būtina mokyklai pateikti pažymą (forma) apie vaiko sveikatą. Patariu vizito pas medikus neatidėlioti paskutinei savaitei, nes gali tekti aplankyti ne tik šeimos gydytoją, bet ir visą būrį specialistų. Interneto amžiuje vis daugiau žmonių pabalnoja nosis akiniais. Todėl labai svarbu būsimajam pirmokui apsilankyti pas akių gydytoją. Jeigu vaikas turi regėjimo sutrikimų, mokytoja parinks jam tinkamą suolą arčiau lentos.

Jeigu įtariate vaiką turint kalbėjimo raidos sutrikimų, kreipkitės į poliklinikos, mokyklos logopedą arba į psichologinę – pedagoginę tarnybą, kuri vykdo kompleksinį vaiko raidos tyrimą.

Kitas labai svarbus aspektas – dienos rėžimas. Darželį lankantys vaikučiai paprastai yra įpratę prie gana tikslaus dienos rėžimo. Jeigu jūsų atžalėlę prižiūrėjo auklė ar močiutė, ji taip pat gyveno pagal nustatytą tvarką. Vasarą vaikų dienos rėžimas sutrinka. Todėl rugpjūčio mėnesį jį būtina atstatyti, kad pradėjus lankyti mokyklą, mokinukui būtų daug lengviau.

Jau pats laikas ruošti pirmoko kraitelę. Kuo anksčiau – tuo geriau. Vasaros pabaigoje prekybos centrų mokyklinėse mugėse bei prekyvietėse nėra kur apsisukti! Sąsiuviniai, vadovėliai, aplankai, rašikliai, pieštukai – tai tik dalis mokinuko kraitelio. Noriu atkreipti tėvelių dėmesį, kad tikslų sąrašą išgirdote mokykloje, nes būsimųjų pirmokų mokytojos parengia pagal savo darbo metodiką.

Netrukus septynmečio ramus gyvenimas bus iškeistas į visuomeninį. Rengdami į mokyklą stenkitės kalbėti apie gerąsias kolektyvo savybes, nuteikite vaiką palankiai. Juk nuo šiol jį sups smagių bendraamžių draugija. Kad vaiką mokykloje lydėtų sėkmė, tėveliai turėtų prieš mokyklą įteigti jam šias svarbiausias taisykles: „Aš pasitikiu savimi ir kitais žmonėmis. Aš galiu tai padaryti. Aš noriu tai padaryti“.

Panašūs įrašai:

 1. Iš mamų pašnekesių: apie muzikos mokyklą
 2. Kišenpinigiai vaikams - kiek ir kada laikas?
 3. „Ūkiški“ patarimai fotografuojant vaikus
 4. Maži žingsneliai link raidžių rašymo
 5. Naudingi patarimai: dėmių valymas
Įrašas paskelbtas lavinimas, patarimai, psichologija, specialisto nuomonė, straipsniai. Pasižymėkite nuolatinę nuorodą. Skelbkite komentarą arba palikite publikavimo pranešimą: Publikavimo pranešimo URL.

Komentuokite

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas ar perduotas trečiosioms šalims. Privalomi laukai pažymėti *

*
*

Komentaruose leidžiama naudoti šias HTML žymas: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Subscribe without commenting