prémaman

sukurta būsimai mamai, kūdikiui ir vaikui…

Ragaujam košę

Sveiki! Jei lankotės čia pirmą kartą, galbūt norite užsiprenumeruoti tinklaraščio RSS srautą ar naujienas elektroniniu paštu? Smagaus pasiskaitymo!


Pirmąją dukrelę augindama klausiau įvairiausių patarimų, prisiskaičiau daugybę straipsnių ir rekomendacijų apie kūdikių primaitinimą. Maitinau krūtimi pirmąją iki trylikos mėnesių, antrąją iki vienuolikos (būčiau maitinusi ir toliau, bet verslo reikalais teko išvykti į savaitės trukmės komandiruotę).

Primaitinti pradėjau nuo šešto mėnesio, nors įėjus į prekybos centrą lentynose stovintys stiklainiukai skelbia: nuo dviejų mėnesių, nuo keturių mėnesių, nuo šešių mėnesių. Esu įsitikinus, kad išnešiotam sveikam vaikui iki šešių mėnesių pilnai užtenka motinos pieno. Skubėti tikrai nėra kur. Tą patį sako ir pediatrė, kuria pasitikiu. Tokias pat nuomones randu ir šiuolaikinėje medicinos literatūroje. Todėl kai išgirstu žmones giriantis, kad jų "trijų mėnesių kūdikis pilnai valgo varškės (stiprus alergenas, nes yra koncentruotas baltymas!) sūrelius vaikams", pasišiaušia plaukai. Tai tikrai nėra puikus pirmasis valgis. Kaip ir mūsų močiučių virta skysta manų košė. Žinoma, kartais būna medicininių priežasčių, kodėl reiktų primaitinti anksčiau, bet vis tik nepamirškit, kad vaiko virškinimo traktas dar nėra pilnai susiformavęs.

Labai dažnai, mamos nusprendžia, kad primaitinti reikia, nes vaikui "trūksta pieno" (nesumaišykite pieno trūkumo su žindymo streiku), "pabalęs, matyt trūksta geležies".

Jei vaikui trūksta tam tikrų mikroelementų (dažniausiai geležies arba cinko – tai turi nustatyti ne pati mama, o gydytojas), gydytojas paskiria papildų. Tyrimai rodo, kad mikroelementų trūkumą, atsiradusį iki šešto mėnesio amžiaus, geriausiai pašalina ne paankstintas primaitinimas, o maisto papildai (pvz., lašai). Mikroelementų trūkumas dažniau pasitaiko kūdikiams, kurie gimė mažo svorio arba kurių motinoms nėštumo metu nustatyta mažakraujystė.

Pradėti primaitinti reiktų nuo daržovių tyrės. Mažiems vaikams tinkamiausios bulvės, kopūstas, morka, cukinija. Nemanykite, kad vaikas nuo pirmos dienos puls valgyti ir išvalgys visą dubenėlį. Pradėti reikia nuo šaukštelio košės, nes vaikui neįprasta tiršta konsistencija - jis stengsis išstumti lauk iš burnytės. Duokite naujo maisto prieš žindant/maitinant mišiniu. Siūlyti naujus produktus reiktų atsargiai - kelias dienas bandyti vieną, jei neberia, tik tada pridėti kitą produktą. Jei sumaišysite iš karto labai daug - negalėsite atsekti, kuris produktas netinka.

Dar labai svarbu pirmas šaukštas. Pasirinkite tokį, kuris būtų patogus maitinti ir nebūtų per kietas mažam vaikučiui. Košės negirdykite iš buteliuko, nes juk pratinate prie kieto maisto.

Taigi kokia ta pirmoji daržovių košė?

Į puodą įpilkite stiklinę vandens. Ir jame išvirkite dvi vidutinio dydžio bulves arba vieną bulvę ir vieną morką. Tokiam kiekiui košės reikia truputėlį daugiau nei pusės šaukštelio riebalų. Riebalus košytėje būtinai užvirkite, nes kūdikio organizmas nevirtų riebalų pasisavinti negali. Kokie riebalai tinka? Įvairus aliejus: alyvuogių, rapsų, saulėgrąžų, sojų, kukurūzų. Sveikiausias – nerafinuotas, šaltai spaustas. Patartina vis naudoti kitokį. Tik nepirkite pigiausio – jis kūdikiui per prastas. Sviestas taip pat tinka visoks. Tik nesūdytas. Ir jokiu būdu iki vienerių metų vaikučiui neduokite margarino.
Virtas daržoves išgriebkite iš skysčio ir labai smulkiai sutrinkite ar suplakite plaktuvu. Kol išdygs pirmieji dantukai (tai greičiausiai atsitiks apie 7-8 mėnesį), košytė turi būti ypatingai gerai sutrinta. Be jokių gabaliukų. Tada ant sutrintų daržovių pamažu užpilkite skystį, kuriame jos virė, ir labai gerai išmaišykite, kol gausis vientisa masė. Būtent tai vadinama tyre.
Tikriausiai pastebėjote, kad jokios druskos į košę dėti nereikia. Prisimenu, kaip mane barė viena moteris, kai pasakiau, kad nesūdau dešimties mėnesių dukrelei košės - "Tavo vaikas negauna druskos vitaminų, todėl ir serga". Daržoves patarčiau pirkti pas žinomus žmones arba močiutes. Tikriausiai, jau ir pačios pastebėjote, kad prekybos centruose esančios daržovės atrodo labai gražiai, bet vaikų maistui netinka, dėl netinkamų auginimo sąlygų - labai didelio trąšų kiekio. Ekologiškas daržoves galite ir susišaldyti - supjaustytas nedidelėmis porcijomis - kameroje ar  šaldiklyje. Lygiai taip pat sėkmingai galima primaitinti ir parduotuvėse perkama koše. Konkrečių firmų neminėsiu, patys atrasite jums tinkamiausią.

Vėliau kas mėnesį galima įvesti kitus produktus. 6,5 - 7 mėnesį vaikui galima duoti trintų vaisių bei sulčių. Tinka tik obuolių, vyšnių bei serbentų sultys. Kitos gali sukelti alergijas. 7 - 8 mėnesį reikėtų duoti trintos mėsos. Dar reiktų duoti maisto į rankutes - daržovių lazdelių, vaisių skiltelių, džiovintos duonos.

Nuo 10 mėnesio galima mėginti duoti varškės, kiaušinio, jogurto, žuvies. Beje, šie produktai gali alergizuoti, todėl jų negalima duoti anksčiau nei nuo 10 mėnesio, o pradėjus duoti, vaikutį reikia atidžiai stebėti.

Maždaug nuo vienuolikos mėnesių abi dukros valgydavo mūsų maistą - daržovių sriubą, troškintą mėsą, košes.

Daugiau apie primaitinimą galima pasiskaityti Algimanto Vingro ir Rimanto Stuko straipsnyje.

Sėkmės augant ir valgant!

Panašūs įrašai:

 1. Dar sykį apie primaitinimą
 2. Ką moka keturių mėnesių kūdikis
 3. Iš mamų pašnekesių. Apie metinuko maistą
 4. Linksmos dešrelės su kasų koše
 5. Konkursas: Ir vėl košė

Apie autorių

Eitnė

Komentarai

2 komentarai apie “Ragaujam košę”

 1. ieva says:

  "Esu įsitikinus, kad išnešiotam sveikam vaikui iki šešių mėnesių pilnai užtenka motinos pieno". Labai jau kategoriškai...

  Mano 4 mėn. kūdikis valgo po 300ml pieno. Ne visada tiek turiu, tad nematau nieko blogo duoti su motinos pienu paruoštos skystos ekologiškų bulvių, morkų ar moliūgų košės.

 2. Eitnė says:

  Aš išsakiau savo asmeninę nuomonę bei įdėjau nuorodas į straipsnius, kuriais remiuosi. Kiekviena mama žino, kas jos vaikui yra geriausia - košė, mamos pienas ar ledai.
  Pasidalinau savo pastebėjimais, nes auginu jau trečią vaiką ir nepretenduoju į teisiausios titulą. Pradėti valgyti papildomą maistą siūloma nuo keturių iki šešių mėnesių. Jeigu matot, kad trūksta pieno, tai žinoma alkano vaiko juk nelaikysi. Mano vaikai normaliai priaugantys, tai manau, kad jiems pieno tikrai pakako (nesu nusitraukinėjus, tai nepasakysiu, kiek ml pieno jie suvalgydavo).
  Sėkmės augant;)

Atsakyti