Pieno produktai yra vienas dažniausiai mūsų valgomų maisto produktų. Jie maistingi, skanūs bei juose yra daugybė organizmui reikalingų medžiagų. Yra keletas pieno produktų ir vienas iš jų yra varškė. Varškė – tai antrinis pieno produktas, kuris pasižymi balta spalva, švelniai rūgščiu skoniu bei gausiu vitaminų ir mineralų kiekiu.

Varškės nauda žmogaus organizmui

Pieno produktų maistinė vertė be jokios abejonės yra viena didžiausių iš visų žmogaus valgomų maisto produktų. Iš varškės žmogus gauna didžiausią kiekį baltymų, mikroelementų – kalcio ir kalio bei vitaminų – A, B1, B2 ir C. Baltymai įeina į žmogaus kūną sudarančių ląstelių sudėtį, jų pagalba yra užtikrinama normali organizmo veikla ir palaikoma kova su infekcijomis. Mikroelementas kalcis yra struktūrinė žmogaus kaulų ir mikoplazmos dalis. Šis elementas gaunamas tik su maistu. Kalis yra žmogaus ląstelių sudedamoji dalis, jis svarbus nervų ir raumenų ląstelių veiklai. Vitaminas A užtikrina odos ląstelių atsinaujinimą ir gerina regos funkcijas. Vitaminas B1 dalyvauja angliavandenių apykaitoje. Vitaminas B2 palaiko odos ir gleivinių funkcijas.

Kaip gaminama varškė

Varškė yra gaunama nuosekliai tirštinant pieną. Pieno tirštėjimą galima sukelti į jį įdėjus bet kokios rūšies valgomosios rūgšties, pavyzdžiui citrinos ar vyno. Dėl padidėjusio rūgštingumo pieno baltymai susilieja į kietąją masę – varškę. Kitas būdas sukelti pieno tirštėjimą yra pirma jį surauginus ir po to pakaitinus iki 75 laipsnių temperatūroje. Varškė gali būti valgoma kaip galutinis produktas arba iš jos gali būti gaminami kiti produktai ir patiekalai.

Populiariausias produktas iš varškės – sūris

Yra įvairių rūšių sūrių, jie yra klasifikuojami pagal gamybos būdą, brandumo laipsnį, struktūrą, riebumą ir pieno rūšį. Pagal gamybos būdą populiauriusi iš jų yra paprastas šviežias varškės sūris ir fermentinis sūris. Varškės sūris yra gaminamas suslegiant varškę, taip iš jos yra išspaudžiama drėgmė ir taip ji tampa vientisa. Fermentinis sūris gaminamas fermentuojant varškės sūrį. Sveikumo požiūriu rekomenduojama valgyti paprastą šviežią varškės sūrį, tačiau skanumo atžvilgiu fermentinis sūris daugeliui yra skanesnis, juolab, kad fermentinių sūrių yra įvairių brandumo laipsnių, struktūros ir skonių.

Keletas populiarių patiekalų iš varškės

Varškė yra universalus produktas. Gaminant, varškę galima derinti kartu su daugeliu ingredientų. Štai keletas patiekalų pavyzdžių, kuriuos esame ragavę visi:

Varškės apkepas. Varškė apkepe yra dominuojantis ingredientas. Gaminant apkepą paprastai varškė yra sumaišoma su manais, virtais ryžiais, į masę įdedama prieskonių, žalių ar džiovintų vaisių. Galiausiai visa ši masė išmaišoma ir kepama orkaitėje. Varškės apkepas dažniausiai visiems asocijuojasi su saldumu, purumu ir lengvumu.

Yra daugybė patiekalų, kuriuose varškė atlieka įdaro vaidmenį. Koldūnai, virtinukai, cepelinai, bandelės ir kita. Šiuose patiekaluose varškė dažniausiai būna dažniau sūri, nei saldi. Dažnai šie patiekalai patiekiami su sūriais arba saldžiais padažais.

Varškėčiai. Varškėčiai yra vienas iš skaniausių patiekalų pagamintų iš varškės. Šiame patiekale varškė yra sumaišoma kartu su miltais, iš jos suformuojami kubeliai arba blyneliai. Varškėčiai gali būti tiek verdami, tiek kepami. Virti varškėčiai dažnai patiekiami su grietine, kepti – su uogiene ar saldžiu padažu.

Please rate this

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

lt_LTLithuanian